Metoda superpozycji to metoda służąca do rozwiązywania stacjonarnych, liniowych, obwodów elektrycznych. Metoda superpozycji pozwala na analizę obwodu elektrycznego z punktu widzenia każdego ze źródeł znajdujących się w obwodzie elektrycznym.
W metodzie superpozycji z reguły zakładamy, że na początku znamy impedancję (rezystancję i reaktancję) wszystkich elementów biernych (rezystor, cewka, kondensator) wchodzących w skład obwodu elektrycznego oraz wartości napięć źródłowych i prądów źródłowych.
Często metodę superpozycji wykorzystujemy do analizy obwodów zawierający zarówno źródła prądu stałego jak i zmienne.
Metodę superpozycji można też wykorzystać do analizy obwodów elektrycznych, w których znajdują się źródła napięciowe lub prądowe wymuszające przebiegi okresowe (np. prostokątny, trójkątny itd.). Przebiegi takie rozkłada się w szereg Fouriera, a następnie obwód rozwiązuje się dla każdej składowej.
Prądy gałęziowe w metodzie superpozycji wyliczamy przez obliczenie składowych pochodzących od każdego ze źródeł. Zatem należy znaleźć tyle składowych, ile jest źródeł w obwodzie elektrycznym. Składową pochodzącą od konkretnego źródła znajduje się przez pozostawienie go w obwodzie wyjściowym i zwarcie lub rozwarcie pozostałych źródeł.
Metoda superpozycji została omówiona krok po kroku w KURSIE PRĄDU STAŁEGO. Znajdziesz w nim kilka zadań z obwodów elektrycznych rozwiązanych krok po kroku za pomocą metody superpozycji.
ZALETY METODY SUPERPOZYCJI
- Metoda jest prosta w zrozumieniu i zastosowaniu.
- Każdą składową wyliczamy z obwodu, w którym znajduje się tylko jedno źródło prądowe lub napięciowe.
- Metoda bez problemu radzi sobie ze źródłami prądowymi i napięciowymi.
WADY METODY SUPERPOZYCJI
- Wymaga rozwiązania dużej liczby prostszych obwodów elektrycznych.
- Metoda nie jest samodzielna. Rozwiązanie obwodów na prądy składowe wymaga zastosowania metody klasycznej, potencjałów węzłowych lub prądów oczkowych.
KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO
Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?
Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.
Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.
Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂
0 komentarzy