Metoda klasyczna to najbardziej podstawowa metoda służąca do rozwiązywania stacjonarnych, obwodów elektrycznych. Za pomocą metody klasycznej można rozwiązać zarówno obwody elektryczne liniowe jak i obwody nieliniowe. Odwodami nieliniowymi nazywamy obwody elektryczne, które zawierają elementy nieliniowe takie jak dioda czy tranzystor.

W przypadku liniowym z reguły zakładamy, że na początku znamy impedancję (rezystancję i reaktancję) wszystkich elementów biernych (rezystor, cewka, kondensator) wchodzących w skład obwodu elektrycznego oraz wartości napięć źródłowych i prądów źródłowych.

Najczęściej celem metody klasycznej jest wyznaczenie prądów we wszystkich gałęziach obwodu elektrycznego i napięć na każdym elemencie.

Równania na prądy gałęziowe układamy przez wypisanie prądowych równań Kirchhoffa dla węzłów obwodu elektrycznego oraz napięciowych równań Kirchhoffa dla każdego oczka prostego. Liczba potrzebnych równań prądowych jest równa liczbie węzłów minus jeden. Liczba równań napięciowych musi być równa liczbie oczek prostych. Spadki napięcia na odbiornikach możemy wyrazić przez prądy gałęziowe za pomocą prawa Ohma lub nieliniowej zależności.

Metoda klasyczna została omówiona krok po kroku w KURSIE PRĄDU STAŁEGO. Znajdziesz w nim kilka zadań z obwodów elektrycznych rozwiązanych krok po kroku za pomocą metody klasycznej.

ZALETY METODY KLASYCZNEJ

  • Ułożenie równań na prądy gałęziowe jest bardzo proste.
  • Metoda może rozwiązywać również obwody nieliniowe.
  • Metoda bez problemu radzi sobie ze źródłami prądowymi i napięciowymi.

WADY METODY KLASYCZNEJ

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

ZOBACZ RÓWNIEŻ


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *