Metoda Thevenina nazywana również metodą źródeł zastępczych służy do rozwiązywania stacjonarnych, liniowych i skupionych obwodów elektrycznych.
Metoda Thevenina bazuje na twierdzeniu Thevenina, które mówi, że dowolny stacjonarny, liniowy i skupiony, obwód elektryczny może zostać uproszczony do generatora Thevenina. Generatorem Thevenina nazywamy obwód złożony z idealnego źródła napięcia i impedancji lub rezystancji w przypadku prądu stałego.
Twierdzenie Thevenina wprowadza pojęcie impedancji wewnętrznej obwodu elektrycznego, które szczególnie przydaje się przy projektowaniu wzmacniaczy i anten nadawczych.
Z reguły zakładamy, że na początku znamy impedancję (rezystancję i reaktancję) wszystkich elementów biernych (rezystor, cewka, kondensator) wchodzących w skład obwodu zasilającego oraz wartości napięć źródłowych i prądów źródłowych.
Najczęściej celem metody Thevenina jest wyznaczenie prądu płynącego przez odbiornik. Czasami jednak chcemy dobrać wartość impedancji odbiornika, dla której wydzieliła się na nim maksymalna moc czynna lub pozorna. W tym celu wystarczy wyliczyć wyłączenie impedancję wewnętrzną układu zasilającego.
ZALETY METODY THEVENINA
- Pozwala wyznaczyć impedancję lub rezystancję wewnętrzną (wejściową i wyjściową).
- Pozwala znaleźć znacznie prostszą, równoważną z punktu widzenia odbiornika, postać obwodu zasilającego.
- Ułatwia rozwiązanie obwodów z jednym elementem nieliniowym.
WADY METODY THEVENINA
- Rozwiązanie całego obwodu wymaga rozwiązania kilku obwodów zastępczych.
- Wymaga dużej ilości obliczeń.
- Brak postaci macierzowej, która ułatwiałaby rozwiązanie na komputerze.
KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO
Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?
Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.
Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.
Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂
0 komentarzy