Metoda Nortona nazywana również metodą źródeł zastępczych służy do rozwiązywania stacjonarnych, liniowych i skupionych obwodów elektrycznych.

metoda nortona układ sls
Układ zasilający (czarna skrzynka) i odbiornik.

Metoda Nortona bazuje na twierdzeniu Nortona, które mówi, że dowolny stacjonarny, liniowy i skupiony, obwód elektryczny może zostać uproszczony do generatora Nortona. Generatorem Nortona nazywamy obwód złożony z idealnego źródła prądowego i impedancji lub rezystancji w przypadku prądu stałego.

metoda nortona generator nortona
Układ zasilający zastąpiony generatorem Nortona i odbiornik.

Twierdzenie Nortona wprowadza pojęcie impedancji wewnętrznej obwodu elektrycznego, które szczególnie przydaje się przy projektowaniu wzmacniaczy i anten nadawczych.
Rezystancja wewnętrzna używana w twierdzeniu Nortona ma tę samą wartość co rezystancja wewnętrzna używana w twierdzeniu Thevenina.

Z reguły zakładamy, że na początku znamy impedancję (rezystancję i reaktancję) wszystkich elementów biernych (rezystor, cewka, kondensator) wchodzących w skład obwodu zasilającego oraz wartości napięć źródłowych i prądów źródłowych.

Najczęściej celem metody Nortona jest wyznaczenie prądu płynącego przez odbiornik. Czasami jednak chcemy dobrać wartość impedancji odbiornika, dla której wydzieli się na nim maksymalna moc czynna lub pozorna. W tym celu wystarczy wyliczyć wyłączenie impedancję wewnętrzną układu zasilającego.

ZALETY METODY NORTONA

  • Pozwala wyznaczyć impedancję lub rezystancję wewnętrzną (wejściową i wyjściową).
  • Pozwala znaleźć znacznie prostszą, równoważną z punktu widzenia odbiornika, postać obwodu zasilającego.
  • Ułatwia rozwiązanie obwodów z jednym elementem nieliniowym.

WADY METODY NORTONA

  • Rozwiązanie całego obwodu wymaga rozwiązania kilku obwodów zastępczych.
  • Wymaga dużej ilości obliczeń symbolicznych.
  • Brak postaci macierzowej, która ułatwiałaby rozwiązanie na komputerze.

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

ZOBACZ RÓWNIEŻ


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *