Metoda prądów oczkowych nazywana również metodą oczkową, metodą prądów obwodowych, metodą Maxwella lub metodą prądów cyklicznych, służy do rozwiązywania stacjonarnych, liniowych obwodów elektrycznych.

Z reguły zakładamy, że na początku znamy impedancję (rezystancję i reaktancje) wszystkich elementów biernych (rezystor, cewka, kondensator) wchodzących w skład obwodu elektrycznego oraz wartości napięć źródłowych i prądów źródłowych.

W metodzie prądów oczkowych każdemu oczku prostemu (oczko proste to takie, które nie jest złożone z innych oczek) przyporządkowujemy prąd oczkowy. Jest to taki prąd, który płynie przez wszystkie elementy oczka. Wartości prądów oczkowych wyznaczamy z układu równań, który układamy na podstawie analizowanego obwodu elektrycznego.

Obliczone prądy oczkowe możemy teraz wykorzystać do wyznaczenia wszystkich prądów gałęziowych. Do tego celu wykorzystujemy prądowe prawo Kirchhoffa. Spadki napięć na elementach biernych wyznaczymy za pomocą prawa Ohma.

Szczegółowe omówienie metody prądów oczkowych znajdziesz w KURSIE PRĄDU STAŁEGO. Znajdziesz w nim kilka zadań z obwodów elektrycznych rozwiązanych krok po kroku za pomocą metody oczkowej.

ZALETY METODY OCZKOWEJ

  • Mniejsza liczba równań do rozwiązania niż w przypadku metody klasycznej.
  • Równania na prądy oczkowe układa się bezpośrednio z obwodu elektrycznego.
  • Metoda bez problemu radzi sobie ze źródłami napięciowymi.
  • Prostsza koncepcyjnie niż metoda potencjałów węzłowych.

WADY METODY OCZKOWEJ

  • Metoda prądów oczkowych w standardowej postaci nie działa kiedy w obwodzie występują źródła prądowe. Jednakże daje się tę niedogodność w prosty sposób obejść. Cała procedura jest wyjaśniona krok po kroku w kursie!
  • Należy dodatkowo ułożyć równania, z których wylicza się prądy gałęziowe. Mimo to ułożenie równań jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku metody potencjałów węzłowych.

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

ZOBACZ RÓWNIEŻ


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *