Szeregowe łączenie kondensatorów

Odwrotność pojemności zastępczej kondensatorów połączonych szeregowo jest równa sumie odwrotności pojemności kondensatorów składowych. Wzór opisujący pojemność wypadkową szeregowego połączenia kondensatorów elektrycznych znajduje się na obrazku poniżej.

szeregowe połączenie kondensatorów
Szeregowe połączenie kondensatorów (pojemności).

Równoległe łączenie kondensatorów

Pojemność zastępcza równoległego połączenia kondensatorów jest równa sumie pojemności kondensatorów składowych. Wzór opisujący pojemność wypadkową połączenia równoległego kondensatorów znajduje się na obrazku poniżej.

równoległe połączenie kondensatorów
Równoległe połączenie kondensatorów (pojemności).

Powyższe zależności łatwo zapamiętać, ponieważ są one dokładnie odwrotne do tych występujących przy szeregowym i równoległym połączeniu rezystorów.

Pamiętaj, że …

Należy jednak zaznaczyć, że przedstawione wzory na połączenie kondensatorów elektrycznych można stosować tylko wtedy gdy kondensatory nie posiadają pojemności wzajemnej lub pojemność wzajemną można zaniedbać. W praktyce jednak przybliżenie okazuje się bardzo dobre. Można zatem krótko powiedzieć, że wzory opisane w tym artykule odnoszą się do elementów pojemnościowych skupionych.

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

ZOBACZ RÓWNIEŻ


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *