Szeregowe łączenie rezystorów

Rezystancja zastępcza szeregowego połączenia rezystorów (oporników) jest równa sumie rezystancji (oporności) rezystorów składowych. Wzór opisujący rezystancję wypadkową znajduje się na obrazku poniżej.

szeregowe połączenie rezystorów
Szeregowe połączenie rezystorów (oporników).
Wyprowadzenie wzoru na szeregowe połączenie rezystorów.

Równoległe łączenie rezystorów

Odwrotność rezystancji zastępczej rezystorów połączonych równolegle jest równa sumie odwrotności rezystancji cewek składowych. Wzór opisujący rezystancję wypadkową równoległego połączenia rezystorów znajduje się na obrazku poniżej.

równoległe połączenie rezystorów
Równoległe połączenie rezystorów (oporników).
Wyprowadzenie wzoru na równoległe połączenie rezystorów.

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

ZOBACZ RÓWNIEŻ


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *