Szeregowe łączenie cewek

Indukcyjność zastępcza szeregowego połączenia cewek jest równa sumie indukcyjności cewek składowych. Wzór opisujący indukcyjność wypadkową znajduje się na obrazku poniżej.

szeregowe połączenie cewek
Szeregowe połączenie cewek (indukcyjności).

Równoległe łączenie cewek

Odwrotność indukcyjności zastępczej cewek połączonych równolegle jest równa sumie odwrotności indukcyjności cewek składowych. Wzór opisujący indukcyjność wypadkową równoległego połączenia cewek elektrycznych znajduje się na obrazku poniżej.

równoległe połączenie cewek
Równoległe połączenie cewek (indukcyjności).

Powyższe zależności łatwo zapamiętać, ponieważ są one anagogiczne do tych występujących przy szeregowym i równoległym połączeniu rezystorów.

Pamiętaj, że …

Należy jednak zaznaczyć, że przedstawione wzory na połączenie cewek elektrycznych można stosować tylko wtedy gdy cewki nie posiadają indukcyjności wzajemnej lub indukcyjność wzajemną można zaniedbać. W praktyce kiedy cewki są nawinięte na rdzeniach ferromagnetycznych o zamkniętym obwodzie magnetycznym, przybliżenie może okazać się wystarczająco dobre. Można zatem krótko powiedzieć, że wzory opisane w tym artykule odnoszą się do elementów indukcyjnych skupionych.

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

ZOBACZ RÓWNIEŻ


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *