Tym razem pod lupę weźmiemy prądowe prawo Kirchhoffa (PPK) nazywane również pierwszym prawem Kirchhoffa (I prawo Kirchhoffa). Za pomocą prądowego prawa Kirchhoffa można powiązać ze sobą prądy wpływające i wypływające z węzłów obwodu elektrycznego.
Węzeł elektryczny
Węzłem w obwodzie elektrycznym nazywamy punkt połączenia elementów obwodu elektrycznego.
Na schemacie węzły najczęściej oznaczane są za pomocą kropki. Jednakże powyższa definicja za węzeł uznaje również miejsce połączenia dwóch elementów.
W takim przypadku na schemacie nie znajdziemy kropki. Można zatem powiedzieć, że kropki na schematach stawiamy w miejscu połączenia co najmniej trzech elementów.
Prądowe prawo Kirchhoffa (I prawo Kirchhoffa)
Prądowe prawo Kirchhoffa stwierdza, że w każdym węźle obwodu elektrycznego suma algebraiczna prądów w każdej chwili jest równa zero.
Algebraiczną sumę prądów w węźle oblicza się zwykle, przyjmując, że natężenie prądu wpływającego do węzła jest dodatnie a wypływającego z węzła ujemne.
Przykład
Do węzła elektrycznego przedstawionego na poniższym schemacie dopływają prądy I1, I3 oraz I5, dlatego do równania wynikającego z prądowego prawa Kirchhoffa będą wchodzić z plusem. Prądy wypływające z węzła to jest I2 oraz I4 będę do równania wchodzić z minusem.

Po wpisaniu prądów z odpowiednimi znakami do sumy otrzymamy równanie:

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO
Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?
Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.
Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.
Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂
0 komentarzy