Tym razem pod lupę weźmiemy prądowe prawo Kirchhoffa (PPK) nazywane również pierwszym prawem Kirchhoffa (I prawo Kirchhoffa). Za pomocą prądowego prawa Kirchhoffa można powiązać ze sobą prądy wpływające i wypływające z węzłów obwodu elektrycznego.

Węzeł elektryczny

Węzłem w obwodzie elektrycznym nazywamy punkt połączenia elementów obwodu elektrycznego.

Na schemacie węzły najczęściej oznaczane są za pomocą kropki. Jednakże powyższa definicja za węzeł uznaje również miejsce połączenia dwóch elementów.

W takim przypadku na schemacie nie znajdziemy kropki. Można zatem powiedzieć, że kropki na schematach stawiamy w miejscu połączenia co najmniej trzech elementów.

Prądowe prawo Kirchhoffa (I prawo Kirchhoffa)

Prądowe prawo Kirchhoffa stwierdza, że w każdym węźle obwodu elektrycznego suma algebraiczna prądów w każdej chwili jest równa zero.

Algebraiczną sumę prądów w węźle oblicza się zwykle, przyjmując, że natężenie prądu wpływającego do węzła jest dodatnie a wypływającego z węzła ujemne.

Przykład

Do węzła elektrycznego przedstawionego na poniższym schemacie dopływają prądy I1, I3 oraz I5, dlatego do równania wynikającego z prądowego prawa Kirchhoffa będą wchodzić z plusem. Prądy wypływające z węzła to jest I2 oraz I4 będę do równania wchodzić z minusem.

Przykład węzła elektrycznego.

Po wpisaniu prądów z odpowiednimi znakami do sumy otrzymamy równanie:

prądowe prawo kirchhoffa dla węzła

KURS PRĄDU STAŁEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie program, w którym krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie zmiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursu klikając w zdjęcie poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

Zobacz również


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.