Tym razem pod lupę weźmiemy prądowe prawo Kirchhoffa (PPK) nazywane również pierwszym prawem Kirchhoffa (I prawo Kirchhoffa). Za pomocą prądowego prawa Kirchhoffa można powiązać ze sobą prądy wpływające i wypływające z węzłów obwodu elektrycznego.

Węzeł elektryczny

Węzłem w obwodzie elektrycznym nazywamy punkt połączenia elementów obwodu elektrycznego.

Na schemacie węzły najczęściej oznaczane są za pomocą kropki. Jednakże powyższa definicja za węzeł uznaje również miejsce połączenia dwóch elementów.

W takim przypadku na schemacie nie znajdziemy kropki. Można zatem powiedzieć, że kropki na schematach stawiamy w miejscu połączenia co najmniej trzech elementów.

Prądowe prawo Kirchhoffa (I prawo Kirchhoffa)

Prądowe prawo Kirchhoffa stwierdza, że w każdym węźle obwodu elektrycznego suma algebraiczna prądów w każdej chwili jest równa zero.

Algebraiczną sumę prądów w węźle oblicza się zwykle, przyjmując, że natężenie prądu wpływającego do węzła jest dodatnie a wypływającego z węzła ujemne.

Przykład

Do węzła elektrycznego przedstawionego na poniższym schemacie dopływają prądy I1, I3 oraz I5, dlatego do równania wynikającego z prądowego prawa Kirchhoffa będą wchodzić z plusem. Prądy wypływające z węzła to jest I2 oraz I4 będę do równania wchodzić z minusem.

Przykład węzła elektrycznego.

Po wpisaniu prądów z odpowiednimi znakami do sumy otrzymamy równanie:

prądowe prawo kirchhoffa dla węzła

KURS PRĄDU STAŁEGO LUB PRZEMIENNEGO

Uczysz się elektrotechniki lub teorii obwodów? Prowadzący jest wymagający, ale nie potrafi dobrze przekazać wiedzy? Samodzielne przebijanie się przez tony wzorów i metod sprawia Ci duży problem?

Nie przejmuj się! Przygotowałem dla Ciebie programy, w których krok po kroku przeprowadzę Cię za rękę przez podstawy teorii obwodów.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dalszą nauką elektrotechniki, najpierw dobrze zrozum jej podstawy, czyli prąd stały. Warto ugruntować sobie tę wiedzę, ponieważ z pewnością wykorzystasz ją również w prądzie przemiennym, stanach nieustalonych, czy obwodach trójfazowych.

Zachęcam Cię do zapoznania się treścią kursów klikając w zdjęcia poniżej 🙂

kurs teorii obwodów prąd stały

Zobacz również


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *